Plastyka przy pępku

Po angielsku: umbilical reconstruction, navel / belly button surgery
ezgif.com optimize7
brz pep
Czy ta operacja jest dla mnie?
  • rozejście mięśni prostych brzucha pod i nad pępkiem na krótkim odcinku = kilka cm
  • przepuklina pępkowa lub inne przepukliny niewielkich rozmiarów tuż koło pępka
Gdzie jest blizna?
Blizna prawie niewidoczne. Powstaje niewielka deformacja w samym pępku lub na jego granicy.
Typowe deformacje brzucha do naprawy przez pępek
wynicowany pepek

Niewielka przepuklina pępkowa oraz 3-5 cm rozejście mięśni tuż przy pępku.

small diasthasis

Mało estetyczne wywinięcie pępka oraz niewielkie rozejście mięśni tuż przy pępku.

zaawa 57

Średnia przepuklina pępkowa. Jest oczywiście nadmiar tłuszczu w tkance podskórnej – ale gdy celem jest usunięciu przepukliny pępkowej, która dodatkowo deformuje brzuch oraz grozi powikłaniami (np. uwięźnięcie przepukliny) zabieg można wykonać z cięcia w wokół pępka.

zaawa 1

Też dużo tkanki tłuszczowej i średniej wielkości przepuklina około-pępkowa. Przez cięcie na górnej granicy pępka – można przepuklinę usunąć, wyciąć nadmiar skóry i samą bliznę schować w pępku.

Operacja w znieczuleniu ogólnym
lub do kręgosłupa (podpajęczynówkowym)
lub miejscowym
Kolejne etapy operacji
mini1

1. Znieczulenie do operacji przy pępku – w zależności od zakresu zabiegu. Może być miejscowe, ogólne lub do kręgosłupa – podpajęczynówkowe.

ciecie przy pepku

2. Cięcie skórne w środku pępka, otaczającego na obwodzie (max 3/4 obwodu).

tunel skora

3. Ściana brzucha zostaje rozdzielona (rozpreparowana) na granicy powięzi mięśniowej. Z jednaj strony są mięśnie brzucha a z drugiej tłuszczowa tkanka podskórna.

zeszycie mm

4. Gdy jest jedynie rozejście mięśni – zostają one zszyte. Na rysunku jest to przedstawione bardzo schematycznie. W praktyce wytwarza się wąski tunel podskórny, w którym się szyje mięśnie. W tym warunkach nie ma możliwości szycia mięśnia na całej długości a jedynie odcinek przy pępku.

Gdy jest przepuklina – zawartość worka przepuklinowego zostaje odprowadzona do jamy brzusznej a otwór przepuklinowy zostaje zeszyty. Gdy sytuacja tego wymaga – np. otwór jest duży, o średnicy powyżej 5 cm – stosuje się wzmocnienie miejsca zeszycia siatką chirurgiczną.

binder

5. Zabieg kończy wycięcie nadmiaru skóry z pępka (gdy była przepuklina – skóry w pępku jest za dużo), wprowadzenie drenu do miejsca operowanego oraz szwy na tkankę podskórną oraz skórę.
Pas elastyczny lub bielizna elastyczna do noszenia przez 1 – 3 miesiące

Co jeszcze można poprawić
podczas tej plastyki brzucha?

Jedynie zeszycie mięśni oraz usunięcie niewielkich/średnich przepuklin w pępku lub jego okolicy

Przebieg pooperacyjny

Pobyt w szpitalu po operacji trwa 1-2 dni. Pacjent jest zachęcany do szybkiego wstania z łóżka i spacerów. Do miejsc operowanych wprowadzony jest 1 dren. Przez nie odpływa krew i treść surowicza do pojemników. Z reguły pacjent opuszcza szpital z drenami. Wymagane jest codzienna zmiana opatrunków oraz pojemników przymocowanych do drenów. Czas powrotu do sprawności wynosi średnio około jednego miesiąca.

Koszt zabiegu: od 8.000 – 16.000 zł

opłata pokrywa koszt typowych badań przedoperacyjnych, konsultacji anestezjologa, operacji, opieki pooperacyjnej, pobytu 2 dniowego w szpitalu, codziennych konsultacji lekarskich, badania kontrolne po wypisie ze szpitala (tylko w szpitalu Eskulap w Osielsku pod Bydgoszczą)

Stanisław Dąbrowiecki - ZnanyLekarz.pl
Stanisław Dąbrowiecki - ZnanyLekarz.pl
10 / 100