Plastyka laparoskopowa

Po angielsku: Laparoscopic Tummy Tuck; Laparoscopic abdominoplasty
ezgif.com optimize5
brzuch mini
Czy ta operacja jest dla mnie?
  • Niezbyt szerokie rozejście mięśni prostych brzucha nad i/lub pępkiem na dowolnej długości – ewentualnie z towarzyszącą przepukliną w pępku lub kresie białej
  • Laparoskopowe zeszycie może być wykonane, gdy nie ma nadmiaru skóry, jej marszczenia pośrodku brzucha; laparoskopia pozwala jedynie na zszycie mięśni ale nie usuwa nadmiaru skóry; po zeszyciu mięśni – może powstać dodatkowym wałek skóry i tkanki podskórnej
  • Nie nadaje się do operacji osób szczupłych – szwy mogą być wyczuwalne pod skórą
  • Operacja nie stosuje się, gdy rozstęp mięśni jest duży; w takiej sytuacji przy zbliżeniu mięśni może powstać fałd skóry i tkanki podskórnej
  • Dobre zastosowanie, gdy z małym rozstępem mięśni jest jednocześnie niewielka przepuklina pępkowa, przepuklina kresy białej lub nawet kilka niewielkich przepuklin; otwory przepuklinowe zasłania się siatką chirurgiczną ułożoną na wewnętrzną powierzchnię ściany brzucha.
  • wywinięty pępek – pozostałość po ciąży
Gdzie blizna?

Ślady bardzo mało widoczne. Blizny z boku brzucha: jedna 10 mm, 2 x 5 mm. W środku brzucha, w miejscach wprowadzenia szwów zbliżających mięśnie – ślady 2 mm.

lap rany
Typowe deformacje brzucha do naprawy przez laparoskopię
zaawa 58

Przepuklina pępkowa niewielkich rozmiarów oraz niewielkie, nie widoczne na zdjęciu rozejście mięśni. Zmiany można usunąć poprzez laparoskopię lub cięcie wokół pępka.

wynicowany pepek

Typowy, wywinięty pępek po ciąży. Przy takiej deformacji bardzo często – również przez lekarzy – rozpoznawana jest przepuklina pępkowa. Niekoniecznie tak musi być. Pępek sterczący „jak guzik” jest typowym objawem rozwijającej się ciąży. Po porodzie zmiana ta może zniknąć ale też może pozostać. Dla oceny, czy jest to przepuklina należy zbadać, czy jest otwór w dnie pępka – wrota przepuklinowe. Sam wywinięty pępek stanowi denerwującą deformację. Metodą laparoskopową – przy okazji zeszywania mięśni brzucha – można umocować pępek i ponownie wytworzyć zagłębienie.

rozejscie wynicowanie pepka

Typowe wskazanie – rozejście mięśni prostych brzucha na dość długim odcinku. Pacjentka jest dość szczupła, samo rozejście nie jest szerokie. Badanie musi rozstrzygnąć, czy nie jest za szczupła – gdyż wtedy szwy mogą być wyczuwalne pod skórą.

Operacja w znieczuleniu ogólnym
Kolejne etapy operacji
mini1

1. Przy operacji laparoskopowej – zawsze znieczulenie ogólne

lap 2

2. Operację laparoskopową wykonuje się przez „dziurki od klucza”. Chirurg miejsce operowane widzi na monitorze TV.

laparoskopia

3. Przez powłokę wprowadzane są rurki (trokary) a przez nie – narzędzia chirurgiczne (bardzo wąskie) oraz optyka kamery TV.

laparoskopia1

4. Aby odsunąć jelita od ściany brzucha i stworzyć miejsce do operacji – brzuch jest wypełniany gazem (CO2). Powstaje odma otrzewnowa. Brzuch w czasie laparoskopii jest „wzdęty”.

szydlo
zeszycie lap

5. Do zbliżenia mięśni prostych brzucha ze sobą wykorzystuje się szydło prowadzące silną nić chirurgiczną (szew). 1. Szydło wprowadzane do brzucha przebija jeden mięsień (wraz z jego silną pochewką) a (2) wyprowadzane z brzuch – przekłuwa drugi mięsień. (3) Szew związany pod skórą zbliża mięśnie do siebie (4). Szwy zakłada się w odstępach 1 cm na całej długości rozstępu mięśni.

zakres

6. Gdy oprócz rozejścia mięśni jest przepuklina ściany brzucha (pępkowa, okołopępkowa czy kresy białej) – po rozdzieleniu zrostów i usunięciu zawartości worka przepuklinowego – otwór przepuklinowy zasłania się siatką mocowaną do ściany brzucha. Na schemacie kropkami oznaczono wielkość siatki wprowadzonej do brzucha.
Numery od 1 do 4 – to kolejne trokary, przez które wprowadza się do brzucha narzędzia i optykę kamery TV.

zszywanie miesni

7. Podejmowane są próby zszywania mięśni ściany brzucha metodą laparoskopową. Tutaj jest link do artykułu na ten temat.

lap rany

8. Na koniec zabiegu usuwa się narzędzia z brzucha, trokary, gaz oraz zeszywa rany skórne. Są one niewielkie – pozostawiają małe blizny. Po zeszyciu mięśni prostych blizny są z boku brzucha.

binder

9. Po zabiegu co najmniej przez miesiąc wskazane jest noszenie pasa brzusznego lub bielizny modelującej.

Co jeszcze można poprawić
podczas tej plastyki brzucha?

Podczas naprawy laparoskopowej ściany brzucha można wykonać dodatkowe zabiegi:

  • laparoskopowa kontrola jamy brzusznej
  • zaopatrzenie przepuklin ściany brzucha z materiałem syntetycznym
  • wyjątkowo – operacje laparoskopowe chorób jamy brzusznej – np. usunięcie pęcherzyka żółciowego
Przebieg pooperacyjny

Pobyt w szpitalu po operacji trwa 1-2 dni. Pacjent jest zachęcany do szybkiego wstania z łóżka i spacerów. Nie stosuje się drenów. Czas powrotu do sprawności wynosi średnio około jednego miesiąca.

Koszt zabiegu: od 12.000 – 19.000 zł

opłata pokrywa koszt typowych badań przedoperacyjnych, konsultacji anestezjologa, operacji, opieki pooperacyjnej, pobytu 2 dniowego w szpitalu, codziennych konsultacji lekarskich, badania kontrolne po wypisie ze szpitala (tylko w szpitalu MSW Bydgoszcz)

1371214651 mb video rec e1440265316240

Prezentacja zaopatrzenia przepukliny siatkowej siatką ułożoną na ścianę brzucha. Wykonuję zabieg podobnie ale nie zastosowałbym metalowych wkrętek, które mogą urażać ścianę brzucha przez całe życie. Teraz używa się te wkrętki (tackery) wchłanialne (ang)

Stanisław Dąbrowiecki - ZnanyLekarz.pl
Stanisław Dąbrowiecki - ZnanyLekarz.pl
15 / 100