Organizacja leczenia, badania, koszty

ezgif.com resize2

Miejsca konsultacji

Bydgoszcz tel. 603 751 335 (co tydzień)

Warszawa tel. 609 505 600 (co 3 tygodnie)

Poznań tel. 61 855 06 62 (co miesiąc)

Terminy konsultacji, aktualne informacje są na Twitterze. Wpisy są na dole strony

Miejsce leczenia

Wynajmuję miejsce w Oddziale Chirurgii Szpitala Eskulap w Osielsku pod Bydgoszczą. Jest to dobre miejsce na leczenie: oddział jest niewielki, zadbany i cichy. Szpital jest prywatny, luksusowo wyposażony. Na chirurgii wykonywane są jedynie operacje zaplanowane.

Terminy operacji

Planuję leczenie zgodnie z życzeniem pacjenta. Operacja jest zwykle możliwa po 2-3 tygodniach od pierwszej konsultacji. Dni operacyjne to zwykle wtorki i czwartki. W przeddzień operacji można na miejscu wykonać badania laboratoryjne oraz jest konsultacje anestezjologiczne. Przyjęcie do szpitala jest na godzinę przed operacją; pobyt pooperacyjny trwa od 1 do 2 dni.

Operuję w szpitalu Eskulap w Osielsku pod Bydgoszczą

Eskulap info graficzne1

Przygotowanie do operacji, postępowanie po operacji

Badania laboratoryjne do operacji

służą do oceny stanu pacjenta oraz, czy operacja może być bezpiecznie przeprowadzona. Operację otyłości można wykonać, gdy pacjent jest w dobrym stanie zdrowia. Gdy jest możliwość poprawy stanu zdrowia – trzeba to wykonać przed operacją. Gdy poprawa stanu zdrowia wymaga czasu – operację należy przesunąć na późniejszy termin. Przed zabiegiem wykonuje się badania krwi oraz ocenia stan płuc i serca. Gdy pacjent jest pod stałą opieką jakiegokolwiek specjalisty – musi się on wypowiedzieć, jak należy postępować w okresie operacji, jakie przyjmować leki oraz na co specjalnie zwrócić uwagę.

Tutaj spis typowych badań do operacji

Przygotowanie organizmu, higiena

Na kilka dni przed operacją wskazane są dokładne kąpiele całego ciała ze środkiem antybakteryjnym. 6 godzin przed operacją należy być na czczo (bez jedzenia, picia, żucia gumy, palenia papierosów). Gdy operacje będzie przez miejsce owłosione (brzuch, podbrzusze) nie należy golić owłosienia – zostanie to wykonane przed samym zabiegiem. Do szpitala należy zabrać wszystkie aktualne wyniki laboratoryjne, wypisy z poprzednich pobytów  szpitalnych oraz konsultacje specjalistów (o ile takie zostały wykonane).

Ankieta na temat zdrowia

Pacjent wypełnia ankiety na temat stanu zdrowia, przebytych i aktualnych dolegliwości, przyjmowanych leków, chorób. Celem jest uzyskanie możliwie wszystkich informacji na temat zdrowia pacjenta oraz czynników mających wpływ na przebieg leczenia oraz jego wynik.

Tutaj ankieta

Konsultacja anestezjologiczna

Zgodnie z przepisami przy operacji planowanej wymagana jest konsultacja z anestezjologiem najpóźniej w przeddzień zabiegu. Termin konsultacji należy ustalić telefonicznie z anestezjologiem. W trakcie tego badania należy przedstawić dokumentację medyczną dotyczącą aktualnych oraz przebytych chorób oraz wyniki laboratoryjne i konsultacje specjalistyczne. Anestezjolog ocenia bezpieczeństwo znieczulenia i kwalifikuje pacjenta do zabiegu.

Nr. tel. do anestezjologa – otrzymasz w trakcie korespondencji

Objawy niepokojące

Objawy niepokojące – wymagające pilnego kontaktu z lekarzem:
Wysoka gorączka (>38st. C); po wypisie do domu pacjenci mają z reguły podwyższoną temperaturą (37 st i kilka kresek). Stan ten ustępuje po 1-2 dniach. Wyższa gorączka jest niepokojąca.
Ból, szczególnie stopniowo nasilający się, zaczerwienienie rany, obrzęk, stałe podkrwawianie z rany, wyciek podejrzanej treści płynnej, półpłynnej za rany
Nudności, wymioty, duszność, przyspieszona praca serca
Ból nieustępujący po lekach p-bólowych
Inne, nieprawidłowe funkcjonowanie organizmu.

Problemy emocjonalne

Najlepiej jest przygotować się na to, że czas do „odzyskania formy” po operacji zajmie około 4 tygodnie. Opinie, że zajmie to krótszy czasów – mogą nie być wiarygodne. Pacjenci, którzy mają zostać poddani zabiegowi plastyki brzucha spędzają dużo na przygotowaniu fizycznym do operacji (na przykład kwestii utraty wagi), ale nie uwzględniają aspektów emocjonalnych. Nie jest rzadkością że pacjenci po plastyce brzucha doświadczają poważnej „huśtawki nastrojów„. Te emocje mogą wahać się od depresji („dlaczego robię to dla siebie?”) do nadmiernego uniesienia emocjonalnego (co może prowadzić do nadmiernej aktywności). Myślę, że dobrze jest mieć świadomość, że te emocjonalne huśtawki pojawiają się w okresie pooperacyjnym i nie są niczym nadzwyczajnym.

Ryzyko zakrzepu w żyłach

Jednym z największych niebezpieczeństw związanych z operacją otyłości jest powstanie zakrzepów w żyłach. Zakrzepy te mogą prowadzić do owrzodzeń na nogach lub zaczopować naczynia w płucach, co może nawet być przyczyna nagłego zgonu. Ankieta przed operacja pozwala ocenić niebezpieczeństwo powstania zakrzepów w żyłach. Podczas i po operacji stosuje się leki hamujące krzepnięcie krwi, pończochy na nogi oraz specjalne opaski uciskowe, które wymuszają odpowiednie krążenie krwi żylnej w nogach.

Pobierz ankietę o ryzyku zakrzepicy – tutaj
Pobierz informację o postępowaniu przeciw-zakrzepowym podczas i po operacji otyłości – tutaj
„Ctrl+J” pokazuje pliki pobrane

Redukcja wagi przed operacją

Przed operacją warto schudnąć co najmniej kilkanaście kg. Chudnięcie ma być poprzez dietę, ale też codziennie ćwiczenia fizyczne. Poprawi się wówczas stan organizmu, po operacji szybsze jest zdrowienie. Ważna jest likwidacja powiększenia (stłuszczenie) wątroby. W przypadku bardzo wysokiej wagi (BMI większe niż 50) można zastosować balon żołądkowy na 6 miesięcy (waga mniejsza o 20-40 kg) a dopiero potem poddać się operacji.

Zalecenia przed operacyjne i nr telefonu do dietetyka specjalizującego się w przygotowaniu do operacji – otrzymasz w trakcie korespondencji

Pierwsza doba po operacji

Spacer na krótkich dystansach w ciągu pierwszych 24 godzin po zabiegu.
Możesz nie być w stanie stać prosto przez pierwszy tydzień. To jest normalne. W drugim tygodniu stanie pionowe będzie coraz łatwiejsze. Przy leżeniu w łóżku trzymaj nogi zgięte w biodrach przez pierwszy tydzień lub dwa, aby uniknąć nadmiernego napięcia w miejscu zabiegu. Można podłożyć duża poduszkę pod uda.
Głębokie oddechy, wentylujące całe płuca – min. 10 razy na godzinę przez pierwsze kilka dni po zabiegu. Jest to konieczne, aby zapobiec zapaleniu płuc.
Dieta – zwykle bez ograniczeń, łatwiej rozpocząć od zupy i poszerzać każdy następny posiłek.

Po wypisie ze szpitala

Wymagany transport ze szpitala do domu – transport publiczny nie jest dopuszczalny.
Unikaj wszelkich czynności, które powodują ból lub dyskomfort. Unikaj podejmowania ważnych decyzji i nie planuj ważnych spotkań, co najmniej przez tydzień po zabiegu.
Nie wolno prowadzić auta przez około 10-12 dni, ani podczas przyjmowania leków przeciwbólowych.
Gdy leżysz – wykonuj ruchy zgięciowe stóp (chodzenie „w miejscu”) – uruchamiana jest pompa mięśni podkolanowych. Zapobiega to tworzeniu się zakrzepów krwi. Pończochy elastyczne przez pierwsze 2 tygodnie po zabiegu (chyba, że nastąpi pełne uruchomienie, swobodne spacery).
Dalsze informacje znajdziesz tutaj

Znieczulenie do operacji

Znieczulenie do zabiegów plastyki brzucha jest zwykle ogólne, wyjątkowo – przewodowe (podpajęczynówkowe, lędźwiowe). W rzadkich przypadkach niewielkich zmian przy pępku operację można wykonać w znieczuleniu miejscowym.

Znieczulenie przewodowe „do kręgosłupa”, zwykle znieczulenie podpajęczynówkowe.
Powoduje ono wyłączenie czucia w śródbrzuszu, podbrzuszu i kończynach dolnych; nie czuje się nóg i nie można nimi poruszać. Trwa to kilka godzin po operacji. Po znieczuleniu podpajęczynówkowym zalecenie leżenia przez następne kilka – kilkanaście godzin z obawy przed zespołem „po-punkcyjnym” (bóle głowy, zawroty). Po operacji wymagane jest więc pozostanie na ten czas w szpitalu. Powrót do domu jest możliwy wieczorem w dniu operacji lub następnego dnia (podobnie jest po operacji w znieczuleniu ogólnym). Gdy operacja jest przeprowadzona rano to obserwacja powinna trwać co najmniej do godzin popołudniowych.

Znieczulenie ogólne
Polega na całkowitym uśpieniu chorego, który otrzymuje leki nasenne, przeciwbólowe i zwiotczające mięśnie. Przestają wówczas działać mięśnie oddechowe. Aby nie dopuścić do uduszenia się należy wprowadzić rurkę do tchawicy (intubacja ) oraz przez nią wentylować płuca. Na zakończenie zabiegu rurka z tchawicy jest usuwana. Obawa przez znieczulenie ogólnym jest w pełni NIEuzasadniona. Jedyne, co pacjent pamięta jest moment zaśnięcia na stole operacyjnym. Na dobre budzi się już w łóżku po zabiegu – na sali pooperacyjnej.

Operacje plastyki brzucha, przepuklin brzusznych, operacje laparoskopowe – są zawsze w znieczuleniu ogólnym. Ryzyko takiego znieczulenia u osoby zdrowej jest współcześnie takie same, jak ryzyko (niebezpieczeństwo) lotu samolotem regularnych linii lotniczych – a więc skrajnie niewielkie!

Przebieg pooperacyjny

Istotne jest to, aby po zabiegu plastyki brzucha unikać urazów w okolicach zoperowanych oraz utrzymywać ucisk pasa brzusznego lub bielizny uciskowej. Często potrzeba wielu dni na przyzwyczajenie się do noszenia pasa/blizny, ale ubranie uciskowe jest koniecznością po zabiegu abdominoplastyki.
W pierwszych dniach należy ograniczyć nadmierną ruchliwość, ale w żadnym przypadku nie leżeć w łóżku, gdyż zagraża to powstaniem zakrzepu w żyłach. Przez 20-30 dni ( w zależności od rozległości zabiegu) przyjmuje się podskórne zastrzyki zmniejszające krzepliwość krwi (Clexane lub Fraxiparine).
Szwy usuwane są po 7 – 14 dniach od operacji. Powrót do sportów jest możliwy stopniowo – począwszy od 8 tygodnia od zabiegu. Lekarz musi potwierdzić, czy w tym czasie rany są zagojone prawidłowo.
Bardzo często u pacjentów po kilku tygodniach od przeprowadzonego zabiegu może pojawić się powiększony, twardawy i asymetryczny z obu stron brzuch. Powoduje to zwykle znaczne zaniepokojenie operowanych. Jest to jednak absolutnie normalny proces gojenia, który potrwać może nawet do kilku miesięcy.
Nie zaleca się stosowanie kremów, masaży albo różnych innych „terapii zdrowotnych”. Warto jedynie natłuszczać ranę – np. oliwką dla dzieci Johnson&Johnson
Po 3-4 miesiącu po zabiegu abdominoplastyki okolice operowane stają się miększa, a opuchlizna zanika. Nacięcie wzdłuż brzucha jest jeszcze zaczerwienione, ale stopniowo blednie – z czasem stanie się prawie lub zupełnie niewidoczne.
Możliwy jest powrót do pełnej aktywności sportowej. W przypadku nacięcia w kształcie odwróconej litery „T” w miejscu styku dwóch prostopadle umiejscowionych względem siebie linii proces gojenia może trochę się wydłużyć.
Po upływie 6 miesięcy w większości przypadków można ocenić końcowy efekt zabiegu plastyki brzucha. Blizny są jeszcze w trakcie gojenia, ale brzuch będzie zdecydowanie bardziej płaski niż przed zabiegiem.

Koszty leczenia

zabiegkoszt PLN (od)w cenie pobyt po operacji
abdominoplastyka pełna25.0002
abdominoplastyka mini15.000 - 22.0002
plastyka endoskopowa15.0002
plastyka laparoskopowa12.000 - 19.0001
plastyka przy pępku8.000 - 16.0001
plastyka rozległa26.0002

Powyżej obok koszty są jedynie ORIENTACYJNE. Ostateczna cena zabiegu jest ustalana po badaniu pacjenta i może się różnić (być wyższa lub niższa) od opisanej powyżej. Podane koszty NIE obejmują: ponadstandardowych badań, siatek wchłanialnych i niewchłanialnych, zestawu Infusor, dłuższego pobytu niż opisany

66 / 100