Mini abdominoplastyka

Po angielsku: Mini Tummy Tuck; Mini abdominoplasty
Czy ta operacja jest dla mnie?
 • Nadmiar skóry, jej marszczenie oraz nadmiar tkanki tłuszczowej jest poniżej pępka
 • Fałd skórny w podbrzuszu jest widoczny w pozycji siedzącej i ogranicza się do okolicy nad wzgórkiem łonowym – a więc naprawa może być wykonana z cięcia jedynie nad wzgórkiem łonowym
 • nie ma rozejścia mięśni prostych brzucha powyżej pępka
 • nie ma deformacji pępka, wokół pępka
Typowa deformacja brzucha do naprawy przez mini abdominoplastykę

Średni fałd skóry i tkanki podskórnej pod pępkiem. Pępek nie jest zmieniony. Skóry powyżej pępka nie marszczy się, nie ma również tutaj rozejścia mięśni prostych brzucha.

Zmiany pod pępkiem są bardziej wyraźne przy pochyleniu ciała. Podbrzusze wyraźnie jest zdeformowane.

Zmiany dobrze widoczne z boku ciała w pozycji siedzącej. Nad majtkami tworzy się fałd, który przewiesza się odrobinę nad górną majtek. Różni się to od górnej części brzucha, która może być szczupła i wysportowana, z „drabinką” mięśni

Pozycja siedząca. Fałd ponad górnym brzegiem majtek. Zakres zmian jest ograniczony: są one nad wzgórkiem łonowym. Z boku brzucha – po prawej i lewej stronie, bliżej bioder – deformacji nie ma. Pozwala to wykonać naprawę – usunięcie fałdu z krótszego cięcia niż przy pełnej abdominoplastyce.

Podobne zmiany u innej pacjentki; przepuklina pępkowa, marszczenie się skóry ponad pępkiem, nadmiar tkanki tłuszczowej, fałd w podbrzuszu widoczny szczególnie w pozycji siedzącej.

Pacjentka z nawrotem przepukliny pępkowej; nadmiar tkanki tłuszczowej, marszczenie się skóry brzucha, fałd w podbrzuszu.
Pierwsza operacja wykonana z cięcia wokół pępka. Niestety pozostała brzydka blizna a w dodatku przepuklina pojawiła się ponownie (tzw. nawrót przepukliny).

Jak wykonać ponowną operację? Jest kilka możliwości:

 • wycięcie istniejącej blizny oraz ponowne zamknięcie otworu (wrót) przepukliny; miejsce zeszycia może (powinno?) być wzmocnione siatką.
 • mini-abdominoplastyka: cięcie poziome w podbrzuszu nad wzgórkiem łonowym oraz likwidacja przepukliny pod skórą; przy zeszyciu mięśni oraz wycięciu paska skóry – ściana brzucha będzie przynajmniej trochę napięta (lepszy wygląd)
 • operacja laparoskopowa z siatką zasłaniającą otwór przepuklinowy od wnętrza brzucha.
przed – po
Kolejne etapy operacji

1.Znieczulenie ogólne (gdy operacja jest jedynie do poziomu pępka – może być zastosowane znieczulenie do kręgosłupa – podpajęczynówkowe).

2. Cięcie skórne wg zaznaczonych linii w podbrzuszu.

3. Po przecięciu skóry i tłuszczu podskórnego zostają odsłonięte mięśnie proste brzucha w odcinku poniżej pępka do spojenia łonowego. Na rysunku pokazane są schematycznie same mięśnie. W praktyce osłania się pochewki mięśni prostych brzucha. Rysunek pokazuje, że mięśnie nie przylegają do siebie a przestrzeń między nimi (kresa biała) jest szeroka.

4. Schematycznie zeszycie mięśni prostych ze sobą – likwidacja rozejścia mięśni i/lub wzmocnienie przedniej ściany brzucha; w praktyce nie zeszywa się samych mięśni lecz ich pochewki z silnej tkanki łącznej i same mięśnie.

5. Wycięcie nadmiaru skóry z podbrzusza, pępek zostaje nieco przemieszczony do dołu, skóra pod pępkiem poprzez wycięcie fałdu zostaje napięta. Wprowadzenie 2 drenów pod skórę. Naprężenie mięśni i skóry daje pożądany efekt plastyczny – płaski brzuch.

6. Zeszycie tkanki podskórnej oraz skóry; na ilustracji pojedyncze szwy skórne. W praktyce zakłada się wchłanialny szew śródskórny.

7. Przymocowanie drenów do skóry, opatrunek na całość rany,

8. Pas elastyczny lub bielizna modelująca do noszenia przez 1 – 3 miesiące

z
Co jeszcze można poprawić
podczas tej plastyki brzucha?
z

Podczas operacji pełnej abdominoplastyki można wykonać dodatkowe zabiegi:

 • zeszycie mięśni prostych brzucha pod pępkiem – wzmacniające i napinające ścianę brzucha (nawet, gdy nie ma rozejścia mięśni)
 • usunięcie przepuklin poniżej pępka i w samym pępku: pępkowej, kresy białej, okolicy pępka
 • usunięcie przepukliny pooperacyjnej – położonej blisko linii pośrodkowej ciała, poniżej pępka
 • wycięcie szpecącej blizny poziomej po cięciu cesarskim
 • miejsce naprawy można wzmocnić siatką niewchłanialną (wąski pasek)
 • najnowsze rozwiązanie to siatka Phasix ulegająca wchłanianiu przez 18 miesięcy, która wzmacnia tkankę łączną; od stycznia 2016 będą też w Polsce dostępne siatki, które rozpuszczają się po ok. 6 miesiącach
 • wyjątkowo – operacje laparoskopowe w podbrzuszu (np. wycięcie wyrostka robaczkowego)
Koszt zabiegu: od 6.000 – 13.000 zł

opłata pokrywa koszt typowych badań przedoperacyjnych, konsultacji anestezjologa, operacji, opieki pooperacyjnej, pobytu 2 dniowego w szpitalu, codziennych konsultacji lekarskich, badania kontrolne po wypisie ze szpitala (tylko w szpitalu MSW Bydgoszcz)

Prezentacja „idealnej kandydatki” do operacji mini abdominoplastyki (ang)

zz

Operacja mini abdominoplastyki (ang)

z+